تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده شنبه 16 مرداد 1389, 09:06 ق.ظ

شیخ حسن آل عصفور بوشهری

شیخ حسن آل عصفور از علماء بنام و محمدثین ارجمند بوشهر در قرن سیزدهم هجری قمری است علامه و محقق بزرگ شیعه آیه الله سید محسن عاملی در كتاب مهم و پرارزش خود « اعیان الشیعه» درباره حسن آل عصفور بوشهری می نویسد:
شیخ حسن فرزند شیخ حسین فرزند محمد فرنزد احمد فرزند ابراهیم فرزند احمد فرزند عصفور فرزند احمد فرزند عبدالحسین فرزند عطیه فرزند شبیه بحرانی در اوائل سده سیزدهم زندگی را اغاز كرده در كتاب « انوارالبدرین فی علماء البحرین» مكتوب است كه پدر شیخ حسین شش فرزند عالم و فاضل داشته كه شیخ حسین از همه معروفتر است. بعد از وفات پدر به سال 1216 قمری به بوشهر مهاجرت می كند و در میان مردم از اعتبار و موقعیت عظیمی برخوردار می شود. امامت جمعه، جماعت و تصدی امور قضا را به عهده می گیرد در این شهر وفات یافته و در خانه اش مدفون گردیده است. قبر شیخ حسن در بوشهر دارای موقعیت در خور توجهی است زیارتگاهی است كه مردم به آنجا می روند و به خصوص مرود احترام و تجلیل بیشتر اخباریهای بوشهر می باشد. در این بقعه كتابخانه معتبری وجود داشت كه اكثر قریب به اتفاق كتابها، خطی و بیشتر كتب تالیف علمای آل عصفور بود كه متاسفانه در اثر بی توجهی و گرمی و رطوبت هوا همه آن كتابها از بین رفت جز اندكی كه به جای دیگر انتقال یافته است.


آثار علمی او كه كتاب « اعیان الشیعه » از آنها نام برده عبارت است:
1-رساله عملیه مبسوط در طهارت وصلاه
2-مناسك حج
3-رساله ای در احكام روزه
4-شرح منظومه در اصول پنجگانه كه پدرش شیخ حسین آنرا به نظم در آورده
دائره المعارف اسلامی می نویسد: شیخ حسین 7 فرزند داشته كه 5 نفر از آنان عالمان دینی و دارای مناصب فقهی و قصایی و امام جمعه و جماعت بودند از جمله حسن كه پس از مرگ پدر به بوشهر مهاجرت و آنجا سكونت می كند و به امور مدهبی مانند قضا و امامت جماعت می پردازد او در سال 1261 قمری مطابق با 1845 میلادی در همین شهر در گذشته است.
فارسنله ناصری نیز درباره او نوشته است : جناب مستطاب صفوه محدثین و قدوه مدرسین عارف دقائق صحیحه علامه شیخ حسن بوشهری آل عصفور مادام الحیات در بوشهر به نشر احادیث و احكام شرعی مشغول بود و در سال 1260 و اندی به رحمت ایزدی پیوست.
در جلد اول كتاب فارسنله ص 776 در ذكر وقایع سال 1254 قمری آمده است: و از فارس خبر رسید كه جهازات جنگی دولت انگلیس داخل خلیج فارس گردید و یك فروند كشتی آنها در برابر بوشهر آمد و 500 نفر سرباز از كشتی پیاده شده در كوتی كه خانه بالیوز انگلیسی است منزل نمودند و جناب شیخ حسن مجتهد آل عصفور و شیخ سلمان برادرزاده آن جناب و باقرخان تنگستانی با اهالی بوشهر ازدحام نموده تمامی سربازها و بالیوز را از شهر اخراج نمودند و چندین نفر از طرفین كشته گشت پس اهل جهازات انگلیس جزیره خارگ را تصرف نمودند و هر یك من غله و علف را به چهار برابر بهاء خریدند و در جزیزه خارگ انبار نمودند و سردار آنها گفته اگر سپاه ایران از تسخیر هرات دست برندارد تمامی سواحل فارس بلكه تمامی مملكت فارس را تصرف خواهیم كرد.
این نكته تاریخی نشان می دهد كه انگلستان اولین تجاوز خود را به مملكت ما با پیاده كردن نیرو به بوشهر در 163 سال پیش انجام داد. فرمانده عملیات جنگ تهدید می كند كه اگر ایران از تسخیر هرات دست برندارد چنین و چنان خواهیم كرد یعنی بدتر از چنگیزخان كه اگر به مملكت و شهرها تجاورز كرده و دست به قتل و كشتار می زد مدعی حمایت از ملتها و داعیه حفظ حقوق انسانها را نداشت و خود را طرفدار عدالت و دموكراسی معرفی نمی كرد اما دولتهایی نظیر انگلستان برای تجاورزهای خود كلی قرون و اعصار با آن ادعاها چه توجیهی دارند.
و باز این موضوع شایان بیان است كه در نخستین مداخله و تصرف بوشهر مردم بوشهر به رهبری و سركردگی یك نفر روحانی و مجتهد عالی جاه پوزه متجاوز را به خاك می مالند و او را مفتضحانه منكوبا" و مطرودا" از خاك پاك میهن خود بیرون می اندازند. صاحب انوار الدرین می نویسد: پدر شیخ حسین شش پسر داشته كه همه صاحب فضل و دانش بوده اند و از همه مشهورتر شیخ حسن است. پس از وفات پدر به سال 1216 قمری از بحرین به بوشهر مهاجرت نموده و در این شهر صاحب اعتبار بزرگی گردید. امام جمعه و جماعت و متصدی امر قضاء بوده و در این شهر نیز وفات كرد. در خانه اش به خاك سپرده شد و قبرش زیارتگاه مشهوری است تالیفات وی عبارتند از :
1-رساله مبسوطی در باب طهارت وصلاه
2-مناسك حج
رساله ای در صوم.

مقبره شیخ حسن آل عصفور در منزل آن جناب [مجلسی آل عصفور]

مقبره شیخ حسن

منبع:

سایت میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر

سایت خاندان آل عصفور در ایران


دسته بندی: زندگینامه ها , تاریخ بوشهر ,
برچسب ها: زندگینامه , شیخ حسن آل عصفور بوشهری , آل عصفور ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید