تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده شنبه 28 شهریور 1388, 08:30 ق.ظ
تولد 1291 قمری، وفات 1372 حاج سید عبدا... فرزند ابوالقاسم فرزند سید عبدا... با بیت و دو واسطه نسبتش به حضرت موسی بن جعفر می رسد آباء و اجدادش از علماء و الامقام اند:

خاندان بلادی اصلا" بحرینی می باشند یكی از اجداد آنان به نام سید عبدا.. بن علوی مورد اذیت و آزار فرقه ضاله خوارج قرار می گیرد و ناچار ترك وطن مالوف می كند از بحرین به بهبهان می اید با احترام و تكریم او را پذیرا می شوند آمدن سید به ایران مقارن فتنه افغانیها و آشوب و نا امنی بوده است. از جمله آزاد خان افغان آهنگ تصرف بهبهان می كند.

سید عبدا... بن علوی به حمایت از مردم و دفع متجاورز با مدافعان شهر مساعدت می نماید، به سال 1165 قمری پس از عمری طولانی به رحمت ایزدی می پیوندد. خاندان بلادی در اوائل حكومت قاجار از بهبهانی به بوشهر آمده اند از معاریف آنان در بوشهر سید محمد مهدی علم المهدی را باید نام برد. وی عالمی فرزانه و شجاع و متهور بوده است در سلسله طولی این دودمان شخصیت های ارزنده علمی كم نبوده اند كه با ابزار تاسف این مختصر حوصله بسط این مقوله را ندارد.اما صاحب ترجمه آیت الله سید عبدا.. بلادی در نجف اشرف پا به زندگی می گذاردو 9 سال اول عمر را در این شهر مذهبی و مركز مهم علمی شیعه به سر می برد و به سال 1303 قمری به همراه پدر به بوشهر می آید مقدمات تحصیل صرف و نحو را نزد اسمعیل آل جبار فرا می گیرد. معالم الاصول قوانین میرزای قمی و شرح لمعه را در محضر سید سلیمان صدر و آقا محمد علی بهبهانی تلمذ می كند علوم ریاضی نجوم، طب و زبان انگلیسی را هم فرا می گیرد به سال 1311 قمری به مدت سه سال برای اشتغال به تحصیل به نجف می رود و در سال 1314 قمری بار دیگر به بوشهر معاودت می نماید و از آنجا به شیراز می رود. در طول توقف یكساله از مجلس درس علمای این شهر استفاده می برد. در سال 1319 عازم نجف می شود و به فراگیری مراحل عالیه اصول و فقه همت می گمارد و از افادات آخوند خراسانی سید كاظم یزدی و شریعت اصفهانی خطی وافر می یابد. بعضی مطلعین كه شرح حال مرحوم بلادی را نوشته اند در این مورد می گویند با تلاش و مساعی چند ساله و به اتكای استعداد سرشار وحدت وجودت ذهن در اصول وفقه صاحب نظر شد. از سال 1324 قمری قدرت استنباط احكام شرعی و ملكه اجتهاد در او ظاهر گشت و از بعضی مراجع به اخذ اجاره نائل می آید. شرح و بسط مراحل كمالات علمی و فضائل آیت اله بلادی باید به وقت و كجال دیگر موكول كرد. آنچه كه خوب می تواند معرف وسعت اطلاعات ایشان باشد تالیفات علمی متعدد و متنوعی است كه از خود به جا گذاشته است.

مطلب قابل ذكر اطلاع وسیع او در اغلب علوم قدیم و جدیده است از طب و نجوم و ریاضی گرفته تا زبانهای بیگانه و آشنایی به زبانهای لاتین و عبری و خط میخی و كوفی تالیفات متنوع و متعددش مبین ذوفنون بودن مولف است. از بین همه تالیفات چند كتاب زیر به نظر نگارنده رسیده است.

1-

ردود السته ( رد بر كتاب ابن تیمیه )

2-

زلال المعین فی شرح احادیث الاربعین

3-

كشكول

4-

كشف الاسرار

5-

لوایح و سوانح

6-

ایقاظ الحبیب فی مظالم الصلیب

این چند كتاب هر كدام در جای خود در خود استفاده و شایسته مطالعه و بررسی است از افكار سیاسی موضع گیری و مخالفت مرحوم بلادی با استعمار و دول استعمار گر و همفكری و معاضدت و همكاری با آزاد اندیشان و حمایت از قیام و نهضت های مذهبی علیه الحاد و كفر متجاوز روس و انگلیس و استبداد شواهد و مداركی در دست است از جمله مقاله لایحه جادیه در محكومیت حركت لیاخوف روسی و سربازان رژیم تراز.

كتاب لوایح و سوانح مشتمل بر سخنرانیها نامه ها و تلگرافهای ایشان در ایام جنگ بین الملل اول و قیام دلیران تنگستان .

مقامع حدید زاجر قوم جدید در محكوم كردن مخبر السلطنه در حمله به روحانیت ایقاظ الحبیب فی مظالم الصیب و افشای جنایات استعمارگران مسیحی

آقای بلادی دو سال بعد از اعلام مشروطیت از نجف به ایران برمی گردد. سال 1326 قمری با استقرار در بوشهر به كار تالیف كتب و نوشتن مقالات مشغول می شود. همانطور كه در استقرار نظام مشروطه با آزادی خواهان همفكری و مساعدت داشته است. با روی كار آمدن استبداد محمد علی شاهی و اعدام و ایذاء سران مشروطیت در تهران و تبریز و اصفهان و شیراز به مخالفت پرداخته مظاهر استبداد و طرفداران آن كم و بیش بر اوضاع دست یافتند در بوشهر عامل و حاكم استبداد احمد خان دریابیگی به دستور محمد علی میرزای قاجار به قلع و قمع مشروطه و ضرب و شتم و اهانت به مشروطه خواهان اقدام كرد. خانه آیت ا.. مرتضی علم الهدی اهری را به توپ بستند. اموالش به یغما رفت خودش را با بی احترامی و اهانت و ذلت در كوچه و بازار گرداندند. پس او را زندانی كردند سپس به عراق تبعیدش نمودند.

قطعا" آیت ا.. بلادی از این ماجراها و بلایا و مصائب بی خبر نمانده و از شنیدن این فجایع و فضائح رنج بده است اما نشانه ای از تلاش و موضع گیری و مخالفت ایشان با عاملین استبداد و حكام مستبد بوشهر در قضیه سید مرتضی اهرمی بهنظر نگارنده نرسیده است. بلی در كتاب لوایح و سوانح پیامی دارند كه در اتباط با این موضوع نیست آنجا فرموده است احقر بر حسب تكلیف دینی خود از بدو ورود به بوشهر و عودت از نجف اشرف چون این دخالتعین غیر الحق را و دخالت مسلم را در شهر مهم ایران بوشهر می دیدم به قدر امكان مشغول به نطق بر منابر و خطابات در محافل و تلگراف به مركز دولت و ملت و خطوط به عراق و علما می نمودم.

سخن دیگری كه گفتنش در اینجا خالی از فایده نیست قضیه ادعای ملاقاتهایی است كه بین رئیسعلی دلواری و آیت ا.. بلادی صورت گرفته كه به دوستی صمیمانه و مستحكمی تبدیل شده و پایه های اولیه همكاری این دو را پی ریخت.

مرحوم آقای بلادی همانطور كه از پیش اشاره شد در كتاب لوایح و سوانح به ذكر اقداماتی كه در مقابل تجاوز روس و انگلیس انجام گرفته می پردازد. منابری به این منظور می رفته نامه هایی به علماء در عراق و ایران نوشته تلگرافهایی به مركز دولت و ملت مخابره می نموده كه اینها نمونه هایی از كوششها و مساعی ایشان است و سبب عداوت انگلیسیها نسبت به او هم از ای امور بوده است. بعضی گفته های مكتوب كه آیت ا.. بلادی فتوی علیه انگلستان و ارتش متجاوز را صادر كرد كه در قسمتی از این اعلامیه جهاد آمد:

دولت جبار و ستمگر خود دفاع كنیم. و اضافه كرده كه در این حركات انقلابی مقامات انگلیسی را سخت خشمگین كرد و در صدد بر آمدند تا با ترور او از شرش خلاص شوند خلاصه بخاطر این شایعه ها و توصیه و تهدیدها كه با ارسال نامه و پیام به ایشان می رسید و خود را در معرض خطر می دید مخفیانه بوشهر را به قصد شیراز ترك كرد. آقای بلای در كتاب لوایح و سوانح دلیل مهاجرت خود را به شیراز اینگونه اظهار می دارد « متاسفانه مدتی از ملت و دولت ندیدم و روز به روز قوه و قدرت آنها ( مقصود انگلیسها) زیاد می شد تا آنجا كه تكلیف شرعی خود را با نفش و منع شرع از ماندن در بلده ای كه در تحت سیطره اجانب باشد مجبور به مهاجرت وجلاء وطن شدم لذا روز شنبه سوم ماه جمادی الاخر سال 1333 هجری ترك خانه و لانه و اهل و اولاد و جنبیات شخصی گفته به شیراز آمدم. در زمان حكومت جناب مخبره السلطنه مرحوم سید عبدالله بلادی بوشهری بعد از سالها مبارزه با استبداد و استعمار و تالیف آثار ارزشمندی در زمینه های مختلف سیاسی، فقهی ،اجتماعی ، تاریخی و فرهنگی چنانكه در صفحات قبل گفتیم به سال 1331 ه.ش در بوشهر به رحمت ایزدی پیوست و جنازه اش به نجف منتقل شد.

منبع: میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر


دسته بندی: تاریخ بوشهر , زندگینامه ها ,
برچسب ها: سید عبدالله بلادی بوشهری , خاندان بلادی , محمد علی بهبهانی , زلال المعین فی شرح احادیث الاربعین , كشف الاسرار , لوایح و سوانح , ایقاظ الحبیب فی مظالم الصلیب , فتوی علیه انگلستان ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید