تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده دوشنبه 16 شهریور 1388, 08:06 ق.ظ

در ایران نیز همانند دیگر كشورها، در سال‌های دور و نزدیك نویسندگان گوناگونی بوده‌اند كه روزهای زندان خود را صرف نوشتن كرده‌‌اند یا به شرح آنچه بر آنها گذشته پرداخته‌اند یا اینكه  كتاب‌هایی را در حوزه‌های مختلف به رشته تحریر درآورده‌اند. برخی از اینان نیز پس از دوران زندان یادداشت‌های زندان خود را تنظیم كرده و به نگارش آثاری در این زمینه پرداخته‌اند؛ هرچند كه در این  میان آن دسته از نویسندگانی كه در زندان به خلق كتاب‌های خود پرداخته‌اند،‌كمتر در حوزه ‌ داستان فعال بوده‌اند یا اینكه اگر بوده‌اند نیز آثار چندان توجه برانگیز و پر سروصدایی  ارائه نكرده‌اند. به هر تقدیر صرف همین كه این نوع زندانی‌ها به جای اتلاف وقت و به بطالت سپری كردن این سال‌ها دست به كار نوشتن یا خواندن برده‌اند خود غنیمتی است.

به هر تقدیر یكی از كسانی كه در سال‌های اخیر  در روزهای سخت زندان دست به كار داستان‌نویسی شده و دوران تلخ زندان را صرف نوشتن می‌كند نویسنده جوانی است به نام سیداحمد خلیلی كه بسیار هم پركار بوده است. به این اعتبار برخلاف بسیاری از زندانیان كه این دوران را به بطالت تلف كرده یا حتی درگیر انحرافات می‌شوند، خلیلی یكی از بهترین روش‌ها را برای بهره گرفتن از اوقات فراعتی كه به دست آورده برگزیده است و به كار خواندن و نوشتن مشغول است؛ كاری كه احتمالا پس از پایان دوران محكومیت خود نیز دنبال خواهد كرد.


سیداحمد خلیلی 33سال دارد و در شهرستان جم از استان بوشهر به دنیا آمده است. طبق آنچه وی در معرفی خود در ابتدای كتاب‌هایش نوشته است، در خانواده‌ای فرهنگی رشد كرده است. او اگرچه در مقدمه آثارش به  مسئله زندانی بودن خود اشاره كرده و به كرات نیز از مسئولان زندان  رجایی شهر كرج به دلیل شرایط مناسبی كه برای او به وجود آورده‌اند تا به كار نوشتن مشغول باشد، تشكر كرده اما در هیچ‌یك به روشنی  به علل محكومیت خود نپرداخته و درباره مدت زندان خود و زمان آغاز آن و نظایر آن نیز توضیحی ارائه نكرده است؛ هرچند كه در حقیقت، این مسئله چندان هم در اصل ماجرا كه بررسی آثار اوست تفاوتی ایجاد نمی‌كند و آنچه مهم به نظر می‌رسد، حضور جوانی است  خوش ذوق و دارای اعتمادبه‌نفس كه توانسته است در برابر دشواری‌های روزگار زندان قد علم كند و آن را به ایامی بارور بدل سازد.

آن‌گونه كه از ظاهر امر بر می‌آید سیداحمد خلیلی با شور و اشتیاق و جدیت بسیار كار خود را دنبال می‌كند چرا كه در عرض مدت زمانی نه‌چندان طولانی 4 رمان را منتشر ساخته، یكی هم در دست انتشار دارد و مشغول نگارش رمان دیگری نیز هست.

اولین رمان سیداحمد خلیلی به سال 1386 و با نام «روزهای تلخ آخر...» منتشر شده است، در 3هزار نسخه و قیمت 4هزارتومان و چاپ آن را انتشارات سبط‌النبی بر عهده داشته است؛ ناشری كه كتاب‌های بعدی او را نیز به بازار عرضه كرده است و در ابتدای اولین اثر خلیلی در معرفی آن آورده است: «رمان دوست عزیزم جناب‌آقای سیداحمد خلیلی در عین حال كه ساختاری عاطفی و دراماتیك دارد كه  ملهم از روح پراحساس ایرانی است اما سعی می‌كند به مشكلات و تنگناهای زندگی جوان معاصر در جامعه تكنولوژیك شهری بپردازد. به دوست خوبم به خاطر خلق چنین اثری كه ساختاری محكم اما ادبیاتی ساده دارد، تبریك می‌گویم و برایش آرزوی موفقیت در همه عرصه‌ها خصوصا فرهنگ و ادب كشوردارم».

‌این رمان ماجرای جوانی است كه در تنگنای زندگی به قصد خودكشی خود را از بالای برجی به پایین می‌اندازد اما تقدیر این‌گونه است كه روی سقف ماشینی كه از پاركینگ برج بیرون آمده و یك تشك تختخواب روی آن بوده می‌افتد. سقف ماشین له شده و پایین می‌آید و راننده آن بیشتر از خود جوان مصدوم می‌شود. زمانی كه این  دو در بیمارستان به هوش می‌آیند، دوستی‌ای بین آنها شكل می‌گیرد و دریچه تازه‌ای به روی آن جوان گشوده می‌شود.

دومین رمان او «پایان هیچ» نیز در سال 1386، با یك تیراژ 3هزارتایی و به قیمت
 4‌ هزارتومان منتشر شده است. خلیلی در مقدمه كتاب، آن را این‌گونه معرفی می‌كند: «در زیر پتك‌های سهمگین و پیاپی سرنوشت و آتش گداخته رنج، زندگی شكل می‌گیرد. انگار در این جهان غیرقابل اعتماد، مصایب انسان تمامی ندارد... .

رمانی كه پیش‌رو دارید تراژدی غم‌انگیز زندگی دختری است كه با انتخابی آگاهانه اما به شدت ابلهانه در مسیری تاریك گام می‌نهد؛ مسیری كه جز به هلاكت و نابودی‌اش نمی‌انجامد. او قبل از اینكه به انتهای خط برسد اندیشه‌ای شیطانی و روبه زوال، فضای تهی و ناباور ذهنش را مسموم می‌كند. طبیعت سمج و كینه‌توزانه او سرانجام در زمستانی از تردیدها به توفان می‌نشیند و بدین روی تصمیم می‌گیرد قبل از به پایان‌رسیدن حیاتش دست به انتقامی خونین بزند.»

سومین اثر خلیلی به نام «برزخ تردید» در سال 1387 چاپ شد، در 408صفحه، 3هزار نسخه و بهای 5هزار تومان. رمان برزخ تردید ماجرای دختری است خبرنگار كه برای تهیه گزارش و گفت‌وگو باید به آسایشگاه بیماران جنگ تحمیلی برود. مردی كه خبرنگار مامور به گفت‌وگو با اوست، عشق گمشده روزگار جوانی مادرش در سال‌های دور است. به این ترتیب نویسنده نقبی به حوادث چند دهه گذشته در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران می‌زند و داستان خود را در چنین زمینه‌ای روایت می‌كند.

خلیلی درباره این رمان نوشته است: «می‌خواهم صادقانه اعتراف كنم، قصدم از نگارش این اثر اسطوره‌سازی نیست زیرا سرزمین من، ایران مهد دلیران است. فلسفه‌ای كه در قالب این رمان ریخته شده، نقشبندی برهه‌ای از حوادث قبل و بعد از انقلاب اسلامی است؛ از فاصله سال‌های 1355 تا 1382و  سرنوشت مردی كه از گذشته بسیار خوبی برخوردار نبوده است. او در جوانی یعنی همان سال 1355 كه تازه وارد دانشگاه می‌شود، به دنبال بازیابی ریشه‌های مهم بیدادگری رژیم پهلوی به چپ راهه تفكری پوچ و رو به افول‌گرایش پیدا می‌كند.

با به ثمر رسیدن انقلاب شكوهمند ایران اسلامی، چون اوضاع را بر وفق مراد خود نمی‌بیند، تحت القائات و فلسفه‌بافی بیهوده همفكرانش، از سراب عدالتی اشتراكی و به دور از ایمان، علم طغیان و مخالفت با نظام نوبنیان برمی‌دارد، اما... قهرمان داستان در یك استحاله فكری، راهش را از الحاد به سوی عافیت و پارسایی تغییر جهت می‌دهد... ادعا ندارم كه 27سال تاریخ وطنم را كه در سینه سوخته جانبازی به ودیعه نهاده‌شده، با ذكر جزئیات آن لحظه‌به‌لحظه و با دقت و امانت تمام ثبت و ضبط كرده‌ام.»و اما آخرین رمان منتشر شده از خلیلی اثری است به نام «آدم‌فروش» كه در سال 1387 در 415صفحه، 3هزار نسخه و قیمت 5هزار تومان توسط نشر سبط‌النبی به بازار آمده است. آدم‌فروش آخرین اثر خلیلی به لحاظ ادبی بهترین كار او نیز به حساب می‌آید.

در این رمان نویسنده به زندان، آدم‌ها و مناسبات آن نیز می‌پردازد و سعی دارد تصویری ملموس از فضا و حال‌وهوای حاكم بر زندان را در قالب داستان مردی كلاهبردار كه زندانی است و رابطه او با دختری نویسنده و عشق نافرجام آنها و... ارائه كند. خلیلی در ابتدای این رمان نیز برای توصیف اثر می‌نویسد: «رمان حاضر حاصل تلاش دوران محكومیت نویسنده در زندان است و در نگارش اثر فوق آسیب‌های اجتماعی منجر به مجازات حبس با نگاهی كارشناسانه مورد واكاوی و مداقه دقیق قرار گرفته و همچنین رفتارشناسی مجرمین در زندان از زاویه متفاوت‌تری به چالش كشیده شده است. به واقع نویسنده با خلق درامی تراژیك  وسرگرم‌كننده، سعی دارد آگاهی‌های لازم را به افراد جامعه برای مصون‌ماندن از خطر بدهد... .»

سیداحمد خلیلی، همچنین كتاب «تنفر عریان» را در دست چاپ و « اشك‌های یك بازنده» را در دست نگارش دارد. در رابطه با آثار خلیلی اشاره به این نكته ضرورت دارد كه بیش از اهمیت خود این رمان‌ها، نحوه و شرایط شكل‌گیری آنهاست كه جلب توجه می‌كند؛  اینكه جوانی به آن اعتماد به نفس و ثبات فردی و ذهنی می‌رسد كه در چنین شرایطی از وقت و انرژی خود به شكلی فرهنگی استفاده می‌كند، می‌خواند و می‌نویسد، هرچند كه آثارش چندان بی‌عیب و نقص به نظر نمی‌رسد و با این اوصاف به نظر می‌رسد كه خلیلی اگر جوینده باشد می‌تواند با مطالعه جدی‌تر مبانی تئوریك داستان‌نویسی، راه را برای ارائه آثاری به مراتب بهتر از آنچه هست، هموار كند.

نثر خلیلی ساده است اما آنگونه كه باید، پیراسته به نظر نمی‌رسد. زبان آثار او نیز زبانی راحت است كه به شكلی صمیمی قصد ارتباط با مخاطب را دارد و همین مسئله باعث می‌شود كه خواندن آثار او برای مخاطب عام دشوار نباشد و با توجه به این شرایط همانند اكثریت قریب به اتفاق آثاری كه برای مخاطب عام نوشته می‌شوند و توان راضی نگه‌داشتن آنها را دارد. اما آنچه در آثار خلیلی قابل تامل به نظر می‌رسد رویكرد جدی او در طرح مفاهیمی است كه در بطن داستان‌هایش قرار داده. او صرفا قصد سرگرم كردن مخاطب را ندارد؛  حرف‌هایی برای گفتن دارد كه كم‌وكیف همین حرف‌ها راه او را از نویسندگانی كه صرفا برای سرگرمی مخاطبان عام می‌نویسند جدا می‌كند.

اما خلیلی با این آثار هنوز خود را در ابتدای راه نشان می‌دهد و اگر حرفی برای گفتن در خود سراغ دارد برای تاثیرگذاری بهتر باید با استفاده از ظرفیت‌های داستان نویسی به مخاطب ارائه شود؛ در غیر این صورت بازگویی روشن آن در لایه‌های بیرونی اثر، نه می‌تواند تاثیری عمیق بر مخاطب بگذارد و نه اینكه به ارزش‌های ادبی و ماندگاری آثار او بینجامد.  6رمان با این حجم در 3 یا 4 سال نشان از پركاری و شتاب او در نویسندگی دارد؛ شتابی كه بی‌شك به كیفیت كار هر نویسنده‌ای می‌تواند لطمه وارد كند و رد آن را نیز در آثار خلیلی به روشنی می‌توان مشاهده كرد.

 

منبع:

http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=87093


دسته بندی: زندگینامه ها , فرهنگ بوشهر ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید