تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده پنجشنبه 20 فروردین 1388, 08:25 ق.ظ

نوشتاری را که در ادامه خواهید خواند بی شک اشاره ای موجز و مختصر است به جزیره زیبای خارک که به بهانه ی حرف و حدیث هایی که این روزها پیرامون در یتیم خلیج فارس گفته و نوشته می شود  به رشته تحریر در آمده  است تا هرچند کوتاه شناختی بهتر از این جزیره مرجانی داشته باشیم.

  برای ورود به جزیره خارک حتما باید از طرف فردی ساکن و یا شاغل در جزیره  اجازه ورود برای شما گرفته شود و یا توسط شرکتی در جزیره مجوز ورود شما _به عبارتی دعوت نامه_ صادر شود، در غیر اینصورت جهت اخذ مجوز ورود باید به فرمانداری شهرستان بوشهر مراجعه و مجوز مذکور را دریافت نمایید تا سپس از دو مسیر هوایی و دریایی می توان به جزیره خارک سفر کرد:

1. مسیر دریایی ،از طریق کشتی مسافربری که روزانه ساعت 8:30 صبح از بوشهر _اسکله کشتیرانی والفجر 8_  به مقصد جزیره خارک حرکت می کند. البته دیگر مسیر دریایی که بمراتب نزدیکتر است، ساعت 14:35بندر گناوه را به مقصد جزیره  ترک می کند البته تردد دریایی مابین بندر گناوه و خارک تقریبا در اکثر ساعات روز برقرار است.

2. مسیر هوایی ، می توان با هواپیما هایی  که هر روزه به استثنای جمعه  از مبدا بوشهر، اهواز، شیراز، اصفهان و تهران به مقصد جزیره خارک به  پرواز در می آیند به جزیره سفر کرد. البته باید خاطر نشان شد که این امر در صورتی مقدور است که لیست مسافر کامل نباشد چرا که با توجه به اینکه اکثر مسافران را کارمندان و کارگران شرکت های نفتی مستقر در جزیره تشکیل داده اکثر صندلی ها رزرو یا به اصطلاح بوک می شود.


فاصله خارک تا بوشهر 57 کیلومتر ،بندر گناوه 35 کیلومتر ،مصب شط العرب 200 کیلومتر و تا بندر ریگ 30 کیلومتر است.

-  مشخصات جغرافیایی جزیره :در 29 درجه و 15 دقیقه و 25 ثانیه عرض شمالی، و 50 درجه و 20 دقیقه و 30 ثانیه طول شرقی واقع و 4متر ارتفاع از سطح دریا دارد.

- میانگین بارندگی سالانه جزیره _ طی آمار ده سال اخیر _  298 میلیمتر بوده است که از میانگین استانی بالاتر و تقریبا برابر با میانگین بارندگی کشوری است.میانگین دمای سالانه خارک 26 درجه سانتیگراد است و میانگین رطوبت نسبی سالانه آن 61 دصد می باشد.

-  مساحت جزیره خارک طبق برآورد اولیه 32 کیلومتر مربع است (یعنی جزیره ای با طول تقریبی 8 در 4 کیلومتر) و جمعیت آن طبق آمار سال 1380خورشیدی برابر با 9818 نفر بوده است _ البته با توجه به حضور شرکت های اقماری جمعیت جزیره متغییر است _ و براساس تقسیمات کشوری بخش محسوب می شود که در حوزه جغرافیایی شهرستان بوشهر می باشد.

-در پاراگراف قبلی ذکر شد برآورد اولیه! بدلیل اینکه سالانه با استحصال دریا جهت استفاده از منابع خشکی برای  احداث تاسیسات نفتی و پتروشیمی و...به مساحت جزیره افزوده می شود.

-جزیره خارک یکی از شمالی ترین جزایر خلیج فارس به شمار میرود که قدمت آن به بیش از 6000 سال می رسد.

-این جزیره سرزمینی مرجانی است که زمین شناسان پیدایش آن را به 14 هزار سال پیش پیش تخمین زده اند که  آب را از روی خود زدوده و چون طاقدیسی از بستر خلیج فارس زایش یافته است.

-از آثار باستانی و دیدنی جزیره خارک می توان گور دخمه های پالمیران،بقعه امامزاده محمد ،باغ پرندگان ،ساحل نعل اسبی ،پلاژ قدیم ،فلرهای (مشعل) جزیره،باغ ولایت (درۀ حودنه)  و...اشاره کرد.

-منطقه حفاظت شده خارکو به عنوان یکی از چهار منطقه حفاظت شده استان محسوب می شود که در فاصله کمتر از پنج کیلومتر از خارک واقع شده و این پناهگاه حیات وحش در 57 کیلومتری شمال غرب بوشهر واقع شده است و مساحت آن در حدود 312 هکتار است. دارای پوشش گیاهی علفی یکساله و مرتعی از خانواده گرامینه ها و یونجه های یکساله و پرندگانی از جمله  باکلان ،پرستوهای دریایی ،کاکایی ها و حواصیل ها و خزندگانی چون  لاک پشت دریایی است.

-جزیره خارگ در طول هشت سال دفاع مقدس یعنی 2888 روز جنگ 2834 بار مورد حمله جنگنده‌های مزدوران بعث قرار گرفت که در این زمینه در بین مناطق جنگ زده کشور رکوردار است.

-فرودگاه جزیره خارک به لحاظ ترافیک پروازی اولین فرودگاه از میان فرودگاه های تحت ساپورت وزارت نفت و در مجموع فرودگاه های کشور یازدهیمن فرودگاه پرترافیک کشور محسوب می شود.

- تنها مرکز آموزش عالی جزیره خارک ،دانشگاه آزاد خارک است که در سه مقطع کارشناسی دریانوردی ،مدیرت کمیسر دریایی و مدیریت بازرگانی دریایی و یک مقطع کاردانی مدیریت صنعتی و... سالانه دانشجو می پذیرد.

- تنها یک مغازه فروش مطبوعات در جزیره موجود است که در آن مطبوعات چاپ خارج استان با قیمت های بالغ بر10تا 30درصد قیمت واقعی به فروش می رشد!!

-در امر IT   جزیره دارای دو ISP  به نامهای خارک آنلاین و پردازش گستر خارک است.در ضمن تعداد قابل توجه ای وبلاگ نویس دارد که منجر به تشکیل انجمن وبلاگ نویسان خارک شده است.

-هر چند جزیره خارک بخشی از حوزه جغرافیایی استان بوشهر است اما در پست های کلیدی خاصه شرکت های تابعه نفت کمتر بوشهری یافت می شود و باالطبع  به گونه ای  بوشهری ها غیر بومی هستند تا بومی...!!

-اگر اهل فیلم و کتاب باشید حتما تا حالا به کتاب " خارک،در یتیم خلیج فارس" اثر مرحوم جلال آل احمد به سال 1339برخورده اید _کتابی که در وصف خارک است و این عنوان کتاب شد لقب جزیره خارک که تا کنون از آن یاد می شود_ دیگر کتاب "چهارده ماه در خارک" نوشته کریم کشاورز نوشته  سال ۱۳۳۲ می باشد "موج و مرجان و خارا" فیلم مستندی از جزیره خارک اثر ابراهیم گلستان تولید شده 1337-1341 و یا فیلم "جنگ نفت کشها " به کارگردانی محمد بزرگ نیا و در آن  استاد انتظامی ،استاد مجید مظفری و خانم فاطمه گودرزی به ایفای نقش پرداخته اند بخش عمده آن در جزیره خارک و دریای اطراف آن فیلمبرداری شده است وصف حال صادرات نفت و جزیره خارک است در ایام هشت ساله دفاع مقدس...

- ایکاریوس یکی از نامهای یونانی جزیره خارگ است که در بسیاری از آثار و سفرنامه ها و نقشه های یونانی به این نام خوانده شده است

-یکی از مراسمات خاص مردم جزیره خارک رقص زار یا لیوا ـ Leyva ـ  است در واقع رقصی است به شیوه‌ی آفریقاییان که به گفته برخی قدمتی 250 ساله در جزیره خارک دارد.

-ذکر کردم "قلب ایران" چرا که به اندیشه نگارنده گر تهران پایتخت به لحاظ وجود وزارتخانه و موسسات کلیدی و تصمیمات عمده مملکت مغز ایران است جزیره خارک به دلیل صدور بالغ بر 95 درصد از نفت کشورمان _با توجه به اقتصاد مبتنی بر نفت کشورمان_ بی شک جزیره خارک "قلب ایران" است.

-جزیره خارک فاقد حمل و نقل عمومی درون شهری است به همین دلیل کلیه حمل و نقل های عمومی توسط  آژانس های تلفنی انجام می شود.

-بد نیست بدانید در حال حاضر آقای حسین حیدری بخشدار خارک و حجه السلام و المسلمین موسی کمالی امامت جمعه شیعان خارک و حاج شیخ شکری امامت جمعه سنی های جزیره را برعهده دارند.

-بعد از ورود شرکت های تابعه نفت و نیروی دریایی ارتش ترکیب جمعیتی خارک دستخوش تغییرات عمده شده بطوریکه بومیان خارک جمعیت اقلیت خارک را تشکیل می دهند و سایر جمعیت خارک شامل خوزستانی ها_خاصه مسجد سلیمان_ ،گناوه ای ها،مینابی ها،بوشهری ها،دشتی ها،دشتستونی ها و...تشکیل می دهند.

-به طور متوسط ماهانه بیش از 550 نشست و برخاست هواپیما و بالگرد در فرودگاه خارک صورت می گیرد و به این ترتیب در ماه بیش از 20هزار مسافر از فرودگاه خارک استفاده می کنند. همچنین  هرماه حدود بیش از 200تن بار شامل محموله های پستیفمواد غذایی و چمدان مسافران دراین فرودگاه جابجا می شود.

- بیشتر مایحتاج مردم جزیره اهم از غذا و پوشاک از بندر گناوه تامین می شود.

- از مهمترین پروژه های در حال ساخت خارک به منظور رفاه حال ساکنان جزیره کاحداث بیمارستان 32 تختخوابی ،تولید آب شیرین (با ظرفیت 6000مترمکعب روزانه) ،سردخانه 300تنی ،تجهیز فرودگاه به منظور 24 ساعته کردن پرواز ها و...

- جزیره خارک دارای یک سینمای عمومی است که فیلم های تقریبا روز سینماهای کشور را با بلیط نازل 500 ریال به نمایش عموم قرار می دهد.

- اما جزیره خارک با توجه به اینکه قلب ایران محسوب می شود فاقد بسیاری از امکانات اولیه و بصورت معمول است از جمله:

آب: سیستم لوله کشی آب در جزیره فاقد سیستم یکسان است بطوریکه هنوز بعد از گذشت سالها آبرسانی با تانکر در جزیره امری معمولی به نظر می رسد خاصه اینکه در تابستان به علت قطع مکرر آب این روش کهن آبرسانی بسیار به چشم می آید.

برق: با توجه به سیستم یکسان دارای قطعی مکرری است که به گفته ساکنان جزیره دارای مقام اول قطع برق در استان بوشهر است قطعی هایی که گاهی به 24 ساعت هم می رسد. 

مکانهای ورزشی: با توجه به محدودیت جا در جزیره به عقیده ساکنان جزیره اکثر تاسیسات ورزشی از آن کارکنان شرکتهای تابعه وزارت نفت و فرزندان آن است و کمتر بومیان می توانند از این امکانات بهره ای ببرند.

سند مالکیت: شاید بسیاری ندانند که هیچکدام از منازل مسکونی جزیره فاقد سند مالکیت ثبتی هستند چرا که طبق مصوبه ای جزیره متعلق به دولت است و به ساکنان اجازه سکونت طولانی مدت داده است. هر از چند گاهی خبرهایی مبنی بر صدور سند مالکیت به گوش می رسد ولی هنوز زمان در انتظارند.

حمل و نقل دریایی: به ویژه طی چند وقت اخیر به عنوان یکی از معضلات مردم جزیره خارک بدل شده است بطوریکه که با خرابی کشتی های مسافربری مشکلات عمده ای را متوجه ساکنان جزیره کرده است و به کررات انعکاس های استانی و سراسری داشته است.

-  مسائل زیست محیطی پیرامونی جزیره اهم از آلودگی دریا، مرگ ومیر آهوان جزیره ، تحریب آب سنگهای مرجانی ، خشک کردن دریا و...همیشه مورد توجه فعالان زیست محیطی بوده و هست.که خود نیاز به بحث گسترده بیشتری دارد. فقط یک نکته که پسابهای خروجی نفتی در مناطق خارک و خارکو چندین برابر حد مجاز (بیش از ۱۰ برابر) است.

منبع: نسیم جنوب

 


دسته بندی: تاریخ بوشهر , جغرافیای بوشهر , فرهنگ بوشهر ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید