تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده جمعه 18 بهمن 1387, 09:00 ق.ظ

زندگینامه

شهید صادق میگلی در سال1338 از شهرستان آبادان در یك خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. در سال1342 به اتفاق خانواده اش به وطن اصلی خود شهرستان بوشهر هجرت می كند. وی از سال1343 دوران تحصیلات ابتدایی را در دبستان شهید عاشوری سپری نمود. دوران راهنمایی و دبیرستان را تا قبل از شهادت در دبیرستان سعادت طی كرد. وی فردی بسیار باهوش و با ایمان بود و همیشه مردم را جهت شركت در راهپیمایی های ضد رژیم شاه تشویق می كرد. صادق همیشه مورد تعقیب و شناسایی مأمورین رژیم شاه بود. صادق در ساعت 30/8 بامداد مورخ 17/8/57 هنگامی كه قصد داشت تا در جمع دانش آموزان در دبیرستان سعادت بپیوندد مورد تیراندازی ماموران شاه قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.


خاطره خدیجه میگلی خواهر شهید، از صادق میلگی

سخن گفتن از صادق خاطره نیست بلكه گفتن از حال اوست در این زمان، شیرین زبانی، خوش روئی، ادب، متانت او همیشه بر دل خانواده اش ماندگار است. ما اصالتاً اهل آبادان هستیم ولی محل سكونت ما از همان اوائل انقلاب در خرمشهر بود بیاد دارم، هنگامی كه صادق به دنیا آمد من تقریباً نوجوان بودم و فرزند ارشد خانواده و صادق اولین برادری بود كه من دارا می شدم بنابراین شوق و اشتیاق زیادی هنگام تولد او داشتم. در پوست خود نمی گنجیدم تا كه صادق پا به عرصه وجود گذاشت كه مصادف بود با میلاد خجسته امام جعفر صادق(ع) بنابراین شور و سرور زیادی در شهر برپا بود. دقیقاً همان روز شاه پل خرمشهر را افتتاح كرده بود خانم همسایه ای داشتیم كه برای عیادت مادرم آمده بود و می گفت خانم میگلی اسم پسرت را انتخاب كرده ای مادرم گفت: فعلاً نه، تا پدرش برگردد و او ادامه داد و گفت به دلیل ورود شاپور شاه نامش را شاپور بگذارید. مادرم به شدت مخالفت كرد و گفت: امروز عید بزرگی است و چگونه با وجود نام صاحب عید، نام شخص دیگری را به احترام ورود شاه روی فرزندم بگذارم. بنابراین با موافقت پدرم نام او را صادق گذاشتیم. صادق همچنان بزرگ می شد و به نجابت و بزرگی او هم نیز افزوده می شد تا این كه من ازدواج كردم و از خانه پدری ام جدا شدم ولی به دلیل كشش و دوستی عجیبی كه با صادق داشتم صادق هم مثل من به عنوان عضوی جدید در خانواده پذیرفته شده بود تا این كه خانواده پدری ام تصمیم گرفتند به بوشهر نقل مكان كنند. من طاقت دوری صادق را اصلاً نداشتم و با این وجود صادق در طول ماه حداقل دو الی سه بار به دیدنم می آمد تعطیلات تابستان را كاملاً در كنارم بود. یاد دارم یك مسافرت كه همراه هم رفته بودیم آن قدر به خود و اطرافیانمان خوش گذشته بود كه هنگام برگشتن برسر صادق مسافران دعوا می كردند كه در كنار كدامیك بنشیند. خوش روئی و خوش طبعی او زبانزد خاص و عام بود اگر گاهی، اتفاقی، كسی در طول مسیر به خواب می رفت بالای سر او می رفت و با گوش هایش بازی می كرد تا او را از خواب بیدار كند و می گفت اگر برگشتیم و از ما سئوال كردند كجا رفتید چه دیدید و چه شنیدید چه بگوییم؟ بیدار شوید و طبیعت را نگاه كنید و لذت ببرید. به پدر و مادرم بسیار احترام می گذاشت اگر مادرم گاهی ناراحت بود مانند بچه های كوچك خود را در آغوش او می انداخت و او را می بوسید پدرم هم بازنشسته بود در كارها و امورات خانه هم خیلی كمك می كرد دوران به خوبی می گذشت تا این كه مدتی بود صادق به خرمشهر نیامده بود طی تلفنی از پدرم شنیده بودم كه گرفتار مسائل انقلابی است و از درگیری های پی در پی او برایم می گفت. به پدرم گفتم كه از این كارهای او جلوگیری كند ولی پدرم می گفت چگونه از كاری كه با تمام وجودش به آن عشق می ورزد جلوگیری كنم من او را دوست دارم و هم چنین هر چه را كه او دوست بدارد دوست می دارم. تا این كه به آرزویی كه بارها آن را به زبان آورده بود رسید. و من در داغ شیرین او سالهاست كه می سازم و هم اكنون با یاد برادر شهیدم و دیگر شهیدان این مرزو بوم زندگی می كنم و سعی می كنم خوی، صفت و منش مردانگیشان را تا خون در رگهایمان جاری است به عمل رسانم.

منبع

هفته نامه محلی نسیم جنوب


دسته بندی: زندگینامه ها ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید