تبلیغات
مرجع جامع بوشهرشناسی

مرجع جامع بوشهرشناسی

نویسنده : محمد جواد منصورزاده سه شنبه 1 بهمن 1387, 02:54 ق.ظ

شهر بوشهر در راس شبه جزیره مثلثی شکل و در محدوده بافت قدیمی خود دارای چهار محله مرکزی و در خلیج فارس و حومه دارای حدود سی محله  می باشد . علاوه بر چهار محله در هست مرکزی شهر یعنی بهبهانی ، دهدشتی ، شنبدی و کوتی ، در گذشته محله های کوچک چند خانواری در شکم این محلات وجود داشت که امروز نامی از آنها برده نمی شود. 

 محله بهبهانی :

 از نام بازرگانان ، تجار و علمایی گرفته شده که در قرن 12 و 13 هجری قمری از منطقه بهبهان مهاجرت کرده و در این شهر سکنی گزیده اند . چنان که بعدا نیز یادآوری خواهد شد بوشهر از آغاز فعالیت بندری و شهری ، دارای رونق اقتصادی بسیار بوده از این جهت تجار و کسبه از نقاط مختلف کشور به این شهر روی می آوردند و حجره و تجار خانه خود را تاسیس می نمودند . مسجد حاجی بابا حاجی که از یاد بود های مرحوم حاج یحیی بابا حاجی پدر مرحوم آقا علی بابا حاجی است در این محله قرار دارد . حاج یحیی بهبهانی تاجر بوشهری کسی است که جزو اولین اعضای وکلای پنج گانه مدرسه سعادت در سال 1319 قمری /1279 شمسی انتخاب شد . چاپخانه علوی بهبهانی هم که امروز محل آن در خیابان رعییعلی دلواری قرار دارد از سال 1291 ش در این محله قرار داشت . باسیدون یا باستیون که در قدیم قلعه نظامی بوده نیز در ایم محله است . خاندان ایه الله بلادی مجتهد بزرگ بوشهری از بدو ورود از بهبهان در این محله ساکن بوده و هستند . عمارات تجار و معاریف قدیم حاج محمد باقر بهبهانی ، عمارت سید حسین بلدیه تاجر بوشهری و اولین شهردار بوشهر عمارت سید جعفر طبیب ، گلشن و ایرانی هم در این محله واقع است . 


محله ده دشتی :

 این محله نیز محل سکونت مهاجرینی بود که از نواحی دهدشت به بوشهر آمده و به کار تجارت مشغول بودند مثل حاج محمد علی دهدشتی ، حاج محمد حسین دهدشتی ، حاج عبد الکریم دهدشتی ، حاج عبد ارضا دهدشتی ، حاج محمد تقی دهدشتی و غیره . عده ای از تجار اهالی " دوان " نزدیک کازرون نیز در این محله زندگی می کردند مثل حاج مرتضی دوانی ، حاج خلیل دوانی و ... مسجد دهدشتی ، مسجد دوانی ها ، مسجد یا حسینیه پیر زن   " فاطمه زهرا " و قسمت هایی از بازار قدیم بوشهر که امروز این بازار موجود نیست در این محله قرار داشتند و دارند . مرحوم سید محمد تقی حجت و فرزندش حاج سید ابراهیم حجت از مجنهدان سر شناس این محله بودند . 

 محله شنبدی :

این محله یکی از محله های بسیار قدیمی بوشهر است خاندان آل عصور پس از مهاجرت از بحرین در این محل ساکن شد . نام محله شنبدی از نام جد سیزدهم خاندان آل عصور یعنی شیخ شنبد گرفته شده است . تجار کازرونی بیشتر در این محله صاحب حجره و مغازه بودند. مسجد نو " سید الشهدا " که به همت حاج سید محمد رضا کازرونی تاجر بوشهری تکمیل شده همچنین حسینیه کازرونی " برحه کازرونی " از بناهای آن مرحوم است .

محله کوتی :

این محله که در جنوب غربی بوشهر و قسمت زیادی از آن در امتداد ساحل دریا قرار دارد نیز از محله های بزرگ و قدیمی بوشهر است . نام این محل به سبب قرار گرفتن ساختمان کمپانی هند شرقی که از زمان کریم خان زند در بوشهر تاسیس شده و به عمارت کوتی معروف است گرفته شده است .مسجد شیخ سعدون از ینا های شیخ سعدون آل مرکور فرزند شیخ ناصر ابو مهیری آل مذکور و برادر شیخ نصر اول است که مدتی حاکم بوشهر بود در این محله هنوز پا بر جا است . بیشتر عمارت نمایندگی تجاری و کنسولگری های کشور های خارجی در این محله قرار داشت عکاسخانه میرزا حسن چهره نگار که بعدا به عکاسخانه حاج یحیی فیروزی تبدیل شد . چاپخانه میرزا یوسف اخوت و دفتر روزنامه او ( پست خلیج ) ، عکاسخانه میرزا علی اکبر چهره نما عکاس بوشهری ، خانه و تجارتخانه بسیلری از تجار بوشهری و غیره بوشهری در محله کوتی واقع بودند .

محله های دیگر :

محله های یاد شده یا محلات چهارگانه ، در داخل شهر قرار دارند و محله های دیگر در بیرون شهر ، در حاشیه شرقی ، غربی و در قسمت میانی بین دو ساحل دریا یا در قسمت انتهای شهر بوشهر قرار دارند . در حاشیه شرقی "شمالی" محله های جبری ، عالی آباد ، صلح آباد ، پودر ، شکری ، و در حاشیه غربی "جنوبی" جفره "مفگه" جفره علیباش "امروز نیست ، جلالی ، مخ بلند ، دواس ، در قسمت میانی محله های سنگی ، تل کوتی ، بن مانع ، عسلو ، هلالی ، باغ زهرا ، نیدی و در انتها بهمنی ، خواجه ها و دستک قرار دارند . هرچه به طرف خارج تر از شهر می رویم ، محله های ریشهر ،امام زاده ، رایانی و سرتل دیده می شود  در فاصله راهی که از برج مقام به طرف نیرو گاه می رود محله های تنگک شامل تنگک "غریب" که جنگ بین انگلیسی ها و ایرانیان در این منطقه روی داد و شب12 شهریور 1292 ش/23 شوال 1333ق. شهادت رئیسعلی دلواری در این محل صورت گرفت ، همچنین تنگک محمد جعفری (رئیس) و تنگک زنگنه قرار دارند . پس از گذشتن از راهی که در میان یا حاشیه تپه های کوه کزی می گذرد و در انتهای جاده آسفالته نیروگاه اتمی که خود به صورت محله ای در آمده است و پس از آن محله هلیله و محله بندر گاه واقعند در ادامه ساحل بندر گاه ، راه ساحلی به سوی تنگستان و دشتی ادامه می یابد . 

منبع


دسته بندی: تاریخ بوشهر , جغرافیای بوشهر ,» آدرس جدید سایت "مرجع جامع بوشهرشناسی" ( چهارشنبه 17 اسفند 1390 )
» زندگینامه میرزا عباس دیّری ( پنجشنبه 11 اسفند 1390 )
» سنج و دمام ( دوشنبه 7 آذر 1390 )
» یزله ( چهارشنبه 16 شهریور 1390 )
» متن نامه شهید رئیسعلی‌دلواری به مجتهد برازجانی ( سه شنبه 15 شهریور 1390 )
» دُم دُم سحری ( شنبه 22 مرداد 1390 )
» آیین طلب باران ( شنبه 18 تیر 1390 )
» موسیقی بوشهر: نی انبان؛ نی همبونه ( چهارشنبه 1 تیر 1390 )
» شهید دلواری در کلام مقام معظم رهبری ( شنبه 28 خرداد 1390 )
» معرفی کتاب هم صدا با نخل های تشنه ( جمعه 13 خرداد 1390 )
» نو یافته های باستان شناسی در بندر سیراف ( جمعه 5 فروردین 1390 )
» زندگینامه خالوحسین بردخونی دشتی ( شنبه 21 اسفند 1389 )
» منطقه حفاظت شده مند ( دوشنبه 11 بهمن 1389 )
» زندگینامه استاد ایرج صغیری ( جمعه 3 دی 1389 )
» زندگینامه دکتر سید جعفر حمیدی ( پنجشنبه 4 آذر 1389 )
» زندگینامه سید بهمنیار حسینی (مفتون بردخونی) ( یکشنبه 18 مهر 1389 )
» مسقطی ( سه شنبه 26 مرداد 1389 )
» زندگینامه شیخ حسن آل عصفور بوشهری ( شنبه 16 مرداد 1389 )
» بافت‌ قدیم‌ بوشهر ( شنبه 22 خرداد 1389 )
» به مناسبت روز خلیج فارس ( جمعه 10 اردیبهشت 1389 )
» انتشار اولین هفته نامه مصور ایرانی در بوشهر ( جمعه 6 فروردین 1389 )
» سند ساواک در مورد تظاهرات نیروی هوایی بوشهر ( دوشنبه 19 بهمن 1388 )
» این حسین کیست که ... ( دوشنبه 7 دی 1388 )
» دانلود تك نوازی نی انبون ( پنجشنبه 19 آذر 1388 )
» تصویر: خلیج فارس ( سه شنبه 10 آذر 1388 )
» ویژگی های دستوری لهجه بوشهری ( یکشنبه 12 مهر 1388 )
» گمنه یا للك ( جمعه 10 مهر 1388 )
» گره چینی ( سه شنبه 7 مهر 1388 )
» مجموعه تصاویر بوشهر 2 ( پنجشنبه 2 مهر 1388 )
» سفالگری ( چهارشنبه 1 مهر 1388 )
موضوعات وبلاگ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ جهت آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ مردم بوشهر می باشد.
از کلیه کسانی که توانایی همکاری را دارند خواهش می شود تا مطالب خود را به ایمیل من بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ ثبت گردد.
*******************
به جهت تعدد مطالب و محدود بودن پست های صفحه اصلی، شما قادر به مشاهده تمام پست ها نمی باشید. از این رو به شما پیشنهاد می شود از آرشیو موضوعی جهت دستیابی به پست های پیشین استفاده کنید.
ایجاد کننده وبلاگ : وبسایت شخصی محمد جواد منصورزاده

http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

از ما حمایت کنید

به بوشهریها امتیاز دهید